Gaz pieprzowy jest jednym z popularnych narzędzi stosowanych w Polsce w celu samoobrony. Jego użycie w sytuacjach koniecznych jest legalne, co potwierdza artykuł 11 ustawy o broni i amunicji. Ustawa ta stanowi, że posiadanie gazu pieprzowego nie wymaga specjalnego pozwolenia, a gazy te są dzisiaj uważane za zwykłe akcesoria służące do obrony. Dobrze jest wybrać gazy z atestem higienicznym, takie jak seria Terminator i Husaria. Gazy pieprzowe są powszechnie dostępne i całkowicie legalne, ale niektóre sklepy mogą wymagać pokazania dowodu osobistego podczas transakcji.

Najważniejsze, że używać gazu pieprzowego można jedynie w uzasadnionych sytuacjach, kiedy bezpieczeństwo nasze lub naszych bliskich jest zagrożone. Użycie gazu pieprzowego jako zabawki lub w innych przypadkach nieuzasadnionych może wiązać się z poważnymi konsekwencjami i sankcjami karnymi. Legalne użycie gazu obezwładniającego możliwe jest wyłącznie w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Przy wyborze gazu pieprzowego warto zapoznać się z instrukcją obsługi i przetestować go wcześniej, aby zapoznać się z jego zasięgiem, ergonomią przycisku i sposobem trzymania pojemnika. W chwili zagrożenia czas jest najważniejszy, dlatego warto wypracować sobie nawyk sięgania po gaz w nagłych przypadkach i trzymać go w łatwo dostępnym miejscu.

Efekty działania gazu pieprzowego są widoczne natychmiast i obejmują podrażnienie skóry, łzawienie oczu, trudności z oddychaniem, pieczenie, kaszel, mdłości, poczucie dezorientacji i nawet chwilowe oślepienie. Objawy te mogą utrzymywać się od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Gaz skutecznie działa również na osoby będące pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

Istnieją różne rodzaje gazu pieprzowego, takie jak strumień, strumień żelu i stożek mgły. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, ale są one w pełni legalne i skuteczne w samoobronie. Kobiety szczególnie zainteresowane samoobroną mogą uczestniczyć w kursach samoobrony dla kobiet, na których mogą nauczyć się bezpiecznego używania gazu pieprzowego.